Oyuncak Müzesi /Gaziantep

IMG_3232Öncelikle Gaziantep’te daha önce hiç bulundunuz mu bilmiyorum ama aşırı derece de fazla bir müze olayı var sadece bugün Oyuncak müzesine giderken 2 müze önünden geçip gittik. Oyuncak Müzesi İstanbul’da da olan ama Gaziantep’te ki daha fazla kulağa gelip haber yapılıyor.
Sunay Akın‘ı bilmeyen en azından duymayan olmadığını düşünüyorum. Adamın herhangi bir konuşmasını dinlediyseniz zaten Oyuncak Müzesini açma gibi bir gayrette, istekte bulunabileceğinizi anlıyorsunuz (bana aşırı iyimser geliyor,kimsenin bu kadar iyi olabileceğini düşünmediğim için garip).

Bey Mahallesinde bulunan bu müze eski bir antep evi aslında. Eski antep evi nasıl falan diye düşünenler olabilir. Karagül dizisini siz bilmeseniz anneniz kesin bilir. Bu dizinin çekildiği yerin 2 blok ötesinde zaten bu müze. Aynı o ev atmosferini düşünün. Yada doğu-aşiret dizilerinde ki taş evleri düşünün,öyle bir ev. Tabii taşlaların üzerine manita isimleri kazınmamış,temiz güzel bir restore geçirmiş.

Müze deyince aklınıza pahalı giriş ücretleri olan yerler geliyor olabilir. Bende açıkçası gitmeden arayıp sordum. Ama aradığım zaman telefonun harcadığı ücret;giriş ücretinden daha fazla tutIMG_3231tuğu için pişman da oldum.

Giriş öğrenciye 50 KURUŞ, sivile 1TL . Belediye ilgileniyor zaten. Yerlisi kent içinde kullanılan kartı kullanabiliyor, dışardan gelen turistler içinde orada bilet satılıyor.

IMG_3237zenin içeriğine gelince müzede 591 tane oyuncak bulunuyormuş. Say lan hadi diyebilirsiniz saymadım, internette yazılanı söyledim 🙂

1700‘lü 1800′lü yıllardan kalma oyuncaklar göreceksiniz. Oyuncakların hepsi sanki çocuk için değil de yetişkin insanlar için yapılmış gibi. Oynamaya kıyamacağınız kadar muhteşem hepsi. Bizim oynadığımız oyuncaklara bakınca insanda kreşe gitmemiş de direkt ilkokula başlamış öğrenciIMG_3226 burukluğu oluyor.

Çocuk dersin mandal versen oynar dersin ama bu oyuncakların hepsi o kadar değer verilerek yapılmış ki şaşırdım.

Fotoğrafları snapchatten çekip sonra kaydettiğim için kalite bir miktar düşük.

IMG_3233                3 katlı ahşap bir bina,altta da 2 kat mağarası varmış. Umarım bir gün görme fırsatınız olur 🙂

Gelmeyi düşünürseniz Pazartesi hariç 08:00-17:00 arası hizmet veriyor.

Telefon numarası: (0342)220 1551

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s