Volkswagen Hakkında / Volkswagen Das Scandal

Arabalara azıcık merakı olan her kişi Volkswagen‘ın alman markası olduğunu bilir. Almanlarında otomotivde dev olduğunu şöyle en sıradanından bi’ sohbette bile kulağa çalınmıştır. Sonuç olarak diğer salyalarımızı akıtarak ulam bunu almak için kaç gr satmak gerekir gibi leş şakaların yapıldığı çoğu lüks ve bol beygirli araçların azımsanmayacak çoğunluğu Almanlara aittir. Hâl böyle olunca kimse toz kondurmak istemiyor. Yok yav yapmazlar gibi gereksiz bi güven oluşuyor ama yapılmış.

Yapılan şudur ki Volkswagen gibi bir dev firma, ABD ve Avrupa da ki dizel araçlarında egzoz(egzos, eksoz,egsos nasıl telafuz ederseniz) emisyonlarını normalden tam tamına 35 kat(-cık)düşük gösteriyor. Bu tabii ki yazılımlarla sağlanıyor. Bu yazılımın kullanıldığı şimdilik ortaya çıkan modeller ise, Jetta,Golf,modern vosvos olan Beetle ve Passat. Bunun dışında Audi ve Skoda’da da Volkswagen grubunun sahip olduğu markalar olduğu için bunlarda da aynı hileyi bulduklarını okumuştum. Ama net bir bilgim yok.Bunca iddiadan haberdar olan her bir insan rahatsızlık duyunca CEO’su da istifasını sunuyor tabii. CEO’nun ismini yazardım ama direkt atlayıp okumaya devam edeceğinizi düşünerek yazmadım. Bunu dünya genelinde denetleyen kurumlar Volkswagen’de bile böyle bir şey çıkınca diğer markalarda da aynı testleri baştan yapacaklarını belirtti. Tam sayı değerlerini bilmiyorum ama şöyle anlatabilirim; Volkswagen bu hileyi yaparak 3x kâr etmiş, açığa çıktığında 18x sadece maddi ceza ödedi.

Hatta İsviçre kendi çapında dizel Volkswagen satışlarını durdurduğunu da bu skandal üzerine açıkladı.

Türkiye’ye dönüp bakarsak ilk başta yapılan alelacele BİZDE YOK SIKINTI YOK açıklaması ardından geçtiğimiz hafta Volkswagen Türkiye gerekli açıklamayı yayınladı. 323bin araç geri çağrılacak. 2016’da da çağırmaya başlayacaklarmış.Bize verilen dizellerde de tabii ki hile vardı ve zamanla çağrılıp güncellemelerin yapılacağını belirtmişler. Öyle de olmak zorunda. İlk çıktığında %10’luk bir dilim dizel iken artık araçların %70 civarı dizel olarak satılıyor. Bu araçların da hatrı sayılır miktarını Volkswagen grubu oluşturuyor. 2016’da bakalım ne olacak? Kullanıcılara karşı nasıl bir yol izlenecek göreceğiz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s