4.5G Hakkında

Eğer haber sitelerinden birini bile takip ediyorsanız bu konu hakkında göz aşinalığınız -en azından- bugün olmuştur.

4.5G bugün gerekli açık arttırmalarla Türkiye’de iş gören 3 büyük operatör arasında oylandı. Buraya copy paste yapıp sayıları yapıştırmak yerine işimize yarayan kısmından bahsedeyim.

4.5G ne şimdi diyebilirsiniz. Hatta neden 4 değil 5 değil de 4.5G 🙂 anltsna braz 🙂 diyeniniz bile olmuştur. 4.5G’nin hikayesi biraz siyasi aslında. Tüm dünyanın senelerdir kullandığı 4G teknolojisi uzun aradan sonra ülkemize gelmeye niyetlendi. Hatta iPhone kullananlar 1.5-2 senedir hücresel uzantılarda LTE seçeneğine de aşinadır. CB Erdoğan 4G çöptür, 5G candır açıklaması yapınca ihale askıya alındı. Yaklaşık 5 ay sonra -bugün- tekrar konuşuldu. Erdoğan 5G beklenilsin dedi. 5G dünyaya 2020‘de yayılması planlanırken bize gelmesi herhalde 2025’i bulur. Gerçi beklesek ne değişir bilmiyorum.Piyasada ki son 2 yılda çıkan akıllı telefonlarda 4G altyapısı bulunuyor zaten.Şuan 4G geçmeyip 5G beklenilse bu 4G’li cihazlar aslında çöp oluyor. Yerli üretimi teşvik etmek amacıyla Vestel hariç üretilen akıllı cihazlara binen vergi zammı zaten kreması. Taksitlendirme falan da yok artık. Yani 4G’ler elimizde patlayıp 5G’ye uzaktan bakardık. Ve bu da halk cephesinde bi’ masraf türü.Neyse ki daha fazla 5G’de diretilmedi.

  • 4.5G’yi incelediğim zaman 3G’ye bakarak 20 kat daha hızlı olmasından bahsediliyor. Telefonda izlediğin HD 1080p kaliteli videolar 20 saniye gibi kısa bir zamanda uzun filmleri indirebileceğini iddia ediyor. Telefondan kaç kişi kotaya kıyıp da film izler orası bambaşka bir muamma.
  • Eğer doğruysa en güzel özelliği bence bu ; metroda, şehirler arası ulaşımda sinyal alınmayan yerlerde artık ulaşım sağlanıyor. Telefon çekmeme olayı kalkacağı iddia ediliyor.
  • 3G’i dahi açsanız Periscope karıncalanıyor,pikselleniyordu. Artık yüksek hızlı olduğu için olmayacağı iddia ediliyor.
  • Saniyede 100Mbps hıza ulaşacağı iddia ediliyor.
  • Benim gibi telefonunda ki hafızası düşük olup bulut servislerini kullananlar sanki telefonun hafızasına ulaşıyor gibi hızlı ulaşacağı iddia ediliyor
  • 2 gb’lık bir veri 20-30 saniye’de ineceği iddia ediliyor

Yazdıklarımda da söylediğim gibi hepsi iddia ediliyor.Ama TELKODER’in yaptığı açıklama alt yapının 4.5G’ye daha hazır olmadığı yönünde. Nisan 2016’da halka açılacak , o zamana kadar yetiştirirler ki Nisan 2016 dediler.1800Mhz,800MHz,900MHz,2100MHz gibi bantlara da yüksek miktarlar teklif edildi. En gözdeleri 1800mHz ve 800Mhz diye biliyorum. Nedenini tam bilmiyorum ama bu telefonun çekip çekmemesiyle alakalı bir durum sanırım.

Kullandığınız operatörün sitesine girerek hangi sim kartınızın uyumlu olup olmadığına bakabilirsiniz.Turkcell’li olduğum için direkt numara ve SIFRE’yle bakabiliyorum. Cihazlarda da iPhone 5 ve üzeri, Turkcell T50-T60 , Sony Xperia Z ve üzeri Samsung Galaxy S5 ve sonrasında çıkan cihazlar tarafından destekleniyor.(diğer markaların cihazları için sitelerinden bakabilirsiniz copy paste hoş olmaz diye düşündüm.) .Telefondan asla dizi-film izleme, müzik indirme yapmamama rağmen 3-4GB bitiyor. Bu 4.5G’de nasıl olur bilmiyorum Nisan 2016’da bakalım.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s